ReferatFolder.Org.Ua — Папка українських рефератів!


Загрузка...

Головна Сценарії виховних заходів, уроків, свят в освітніх закладах → Жіночі образи у творчості Лесі Українки за творами "Камінний господар", "Лісова пісня", "Одержима"

Жіночі образи у творчості Лесі Українки за творами \"Камінний господар\", \"Лісова пісня\", \"Одержима\"

Учити старшокласників синтезувати окремі теоретико-літературні та морально-етичні знання в цілісний логічний та емоційний образ, закодований у структурно-логічний схемі; поглибити їхні уявлення про лірику

Цілі уроку:

розвивальна - виробляти навички аналізу ліричних творів, уміння висловлювати власні думки та почуття; показати шлях виходу зі стресових ситуацій;

виховувати культуру почуттів, забезпечувати чутливість молоді на рівні емоційного сприймання, поглибити уявлення старшокласників про кохання як основу любові - суті людського життя й реалізацію особистості через це почуття.

Легкий, пухкий попілець

Ляже, вернувшися, в рідну землицю,

Вкупі з водою там зростить вербицю, -

Стане початком тоді мій кінець.

Будуть приходити люди,

Вбогі й багаті, веселі й сумні,

Радощі й тугу нестимуть мені,

Їм промовляти душа моя буде.

Я обізвуся до них...

ПЕРЕБІГ УРОКУ

Організаційна частина

Розподіл класу на творчі малі групи.

Вступне слово вчителя.

Вічна загадка любові, життя люблячого серця, різні відтінки людських стосунків завжди були в центрі уваги поезії. Скільки ліричних віршів написано поетами різних часів і народів. Отже, як ви зрозуміли, сьогодні ми поринемо в чудовий світ поезії кохання. І провідником буде добре відома всім в Україні та за її межами письменниця - Леся Українка.

Вивчаючи життєвий і творчий шлях видатної особистості, традиційно читаємо: народилась, училась, працювала, брала участь, боролась, публікувала, творила. Давайте торкнемося сторінок її біографії.

Лесі Українці, не дивлячись на всі труднощі, що випали на її долю, везло, мабуть, тільки на пісні, кобзарів і поетів. Що ж стосується поетів, то тільки постаті Тараса Шевченка, Івана Франка й Лесі Українки достатньо для того, щоб говорити про величезний, світовий рівень української літератури.

На багато десятиліть наш народ опинився на невільничій галері, що пливла проти історичної течії. Наші збитки - і духовні, і матеріальні - незчисленні. Тому, мабуть, і дані нам Господом терплячі поводирі та мудрі пророки, щоб не блукали ми в темряві, а скоріше запалав у серці невгасимий вогонь Прометея.

Рік 1871-й опинився \"врожайним\" для літераторів. Ровесниками Лесі Українки були Генріх Манн, Марсель Пруст, Теодор Драйзер, Василь Стефаник...

Запитання до учнів: З якої родини походила Л. Українка?

Робота у групах. Повідомлення учнів

Лесині батьки об\'єднували два знатних старовинних роди: по матері - Драгоманових (при козачому війську толмачів називали драгоманами), по батьковій - Косачів (рід відомий у Боснії ще з ХІV століття).

Отримавши тільки домашню освіту, у чотири роки дуже добре читала, постійно займалася самоосвітою, отримала енциклопедичні знання, вільно володіла 11-ма мовами. Сучасники згадують, як на одному з публічних виступів Леся цитувала в тому числі й в оригіналі Бодлера, Кардуччі, Шекспіра, Бернса, Барб\'є, Верлена. ЇЇ перу належать високопрофесійні статті про французьку, польську та італійську літературу.

Блискуче володіючи словом, маючи феноменальну пам\'ять і величезний філологічний талант, Леся Українка часто писала свої твори швидко та блискавично, особливо в період душевних буревіїв. Так, \"Одержиму\" було написано за одну ніч, \"Лісову пісню\" - за 12 днів.

Учитель. Проаналізуємо жанрову різноманітність творів, які ми будемо розглядати на уроці:

Драма-п\'єса

Драматична поема

Драма-феєрія

Показує драматичні стосунки особистості із суспільством і тяжкі переживання, побудовані на серйозному конфлікті

Твір, що написаний у формі діалогу, однак не розрахований на сценічне втілення

П\'єса, побудована на серйозному й гострому конфлікті, яка має казково-фантастичний сюжет і персонажі

Учитель. Але сьогодні звернемо свою увагу не тільки на талановиту історичну постать, ми подивимось на поетесу як на звичайну людину, заглянемо в куточок її душі, відчуємо, як билось її серце, чому так боліла душа.

В українській мові маємо ідеально точне словесне розмежування кохання й любові. Ці поняття (різницю та спільне) ми маємо усвідомлювати. Із цього й розпочнемо розмову про роль і місце кохання в житті людини, у \"просвітленні й одухотворенні плоті\", бо в коханні людина утверджується як особистість.

Далі, переходячи до теми уроку, звертаємо увагу на те, що кохання - почуття, яке переживає кожна людина, але тільки митець - художник, композитор, поет, надихаючись коханням, творить шедеври, які стають співзвучними переживанню всіх, хто звертається до цих творів і пізнає через них і поета, і себе.

Учитель. Надихнути поета на твір-шедевр може як щасливе, так і нещасливе кохання.

Чи правомірно взагалі щодо кохання говорити про щасливе й нещасливе, радість і горе? І яке кохання частіше спричиняє появу шедеврів лірики? (Відповіді учнів.)

Людство дуже часто вирушає в подорож пошуку закономірностей. Сьогодні ми спробуємо знайти спільне та протилежне в жіночих образах видатних творів.

Учням дається завдання: розбитись на групи та дати відповіді за планом:

Стисло передати сюжет твору.

Знайти відзнаки жанру твору.

Характерні риси жіночого образу.

1. Орієнтовна відповідь учнів І групи

Під впливом розлуки з рідним краєм Леся Українка, не маючи змоги через хворобу відвідати дорогу її серцю Волинь, пригадала свої ліси та \"затужила за ними\".

Із листа Лесі Українки до сестри: \"Писала я її недовго, 10-12 днів, і не писати ніяк не могла, бо такий уже був непереможний настрій\".